CampusSportin liikuntatiedote 3/2026
Tässä tiedotteessa:
1. Spring Boost -kampanja 1.4.–29.4.
2. Liikuntavuorojen peruutuksia ja poikkeuksia kuntosalien aukioloajoissa
3. CampusSportin kesäkausi
4. Kesän 2026 liikuntasalien sekä sulkapallo- ja tenniskenttien vakiovuorohaku
5. Liikuntatuutoreiden tapahtumat
6. Tulevat kilpailut
7. Luento: Liikkujan terve ruoka- ja kehosuhde 26.3.
8. SELL Student Games 22.–24.5.
1. Spring Boost -kampanja 1.4.–29.4.
Tuntuuko keväisin usein siltä, että deadlinet painavat päälle ja energiatasot ovat matalalla? CampusSportin kevätkauden huipentava Spring Boost -kampanja tuo taas piristystä lukuvuoden loppuun!
Spring Boost -kampanjan toimintaperiaate on yksinkertainen: ansaitset itsellesi CampusSportin haalarimerkin osallistumalla huhtikuun aikana vähintään kuudelle liikuntavuorolle ja keräämällä niistä leimat leimakorttiin. Leimakortteja jaetaan Educariumin ja Sport Sirkan asiakaspalvelupisteillä asiakaspalveluaikoina maanantaista 23.3. alkaen.
Tarkemmat osallistumisohjeet löytyvät nettisivujemme uutisesta.
2. Liikuntavuorojen peruutuksia ja poikkeuksia kuntosalien aukioloajoissa
- Formis-kuntosali on suljettu tiistaisin 17.3.-14.4.2026 (5 kertaa) klo 19.00–20.15 Kuntosaliharjoittelun starttikurssin vuoksi.
- Kaikki liikuntavuorot on peruttu pääsiäisenä 3.4.–6.4.2026. Kuntosalit ovat auki normaalien aukioloaikojen mukaisesti myös pääsiäisen ajan.
3. CampusSportin kesäkausi
CampusSportin kevätkausi päättyy 30.4., jonka jälkeen alkaa erillinen kesäkausi (1.5.–31.8.2026). Kesäkaudella järjestetään ohjattuja tunteja 2.5.–14.6. välisenä aikana. Kuntosalit ovat auki koko kesän. Lisäksi sulkapallo- ja pickleball-vuoroja on tarjolla koko kesän ajan.
Kesäkauden hinta on opiskelijoille 42 euroa ja henkilökunnalle 54 euroa. Myös 30 päivän käyttöoikeus (23 / 29 euroa) on saatavilla kesällä. Kesän liikuntamaksut tulevat myyntiin huhtikuun puolivälissä, jolloin julkaistaan myös kesäkauden aikataulu.
4. Kesän 2026 liikuntasalien sekä sulkapallo- ja tenniskenttien vakiovuorohaku
Avaamme viikolla 12 kesäkauden 2026 vakiovuorohaun koskien liikuntasaleja sekä sulkapallo- ja tenniskenttiä. Vakiovuoro tarkoittaa omalle ryhmälle varattua kerran viikossa samaan kellonaikaan toistuvaa vuoroa. Kesän vakiovuorohaku alkaa to 19.3. klo 9. Viimeinen hakupäivä on ma 6.4.
Yksi henkilö voi hakea korkeintaan kahta liikuntasalin vakiovuoroa, kahta sulkapallovuoroa ja kahta tennisvuoroa. Vuorot vahvistetaan hakijoille sähköpostitse hakuajan päättymisen jälkeen. Vakiovuoroja hakeakseen ei tarvitse maksaa CampusSportin liikuntamaksua, vaan riittää, että opiskelee tai työskentelee turkulaisessa korkeakoulussa. Vakiovuoroilla pelaavista pelaajista 50% tulee olla turkulaisten korkeakoulujen väkeä.
Hinnat ja hakuohjeet löytyvät nettisivujemme uutisesta.
5. Liikuntatuutoreiden tapahtumat
Sunnuntaikävelyt liikuntatuutoreiden kanssa 22.3. ja 19.4.
Lähde sunnuntaikävelylle CampusSportin liikuntatuutoreiden kanssa. Vauhti sovitetaan osallistujien tason mukaiseksi. Sunnuntaikävelyt ovat ilmaisia eikä niihin ole ennakkoilmoittautumista. Seuraavat sunnuntaikävelyt järjestetään 22.3. ja 19.4. Lue lisää sunnuntaikävelyistä nettisivujemme uutisesta.
Tiistailenkit liikuntatuutoreiden kanssa 24.3. alkaen
Kaipaatko juoksuseuraa? Tervetuloa rennolle juoksulenkille CampusSportin liikuntatuutoreiden kanssa tiistaisin klo 17-18 alkaen 24.3. Lue lisää tiistailenkistä nettisivujemme Tapahtumat-osiosta.
Mindfulness-kävelyt liikuntatuutoreiden kanssa maanantaisin 30.3. alkaen
Pidä rauhoittava tauko keskellä kiireistä päivääsi. Tervetuloa CampusSportin liikuntatuutoreiden mindfulness-kävelyille maanantaisin klo 16-17. Kävelyt ovat ilmaisia eikä niihin ole ennakkoilmoittautumista. Ensimmäinen kävely järjestetään maanantaina 30.3. klo 16-17. Kävelyitä on tarkoitus järjestää viikoittain huhtikuun loppuun asti. Kävelyt vedetään englanniksi. Lue lisää mindfulness-kävelyistä nettisivujemme Tapahtumat-osiosta.
Tanssibileet 10.4.
CampusSportin liikuntatuutorit järjestävät tanssibileet perjantaina 10.4. klo 19-22 Sport Sirkassa (Sirkkalankatu 13, Turku). Tervetuloa tanssimaan yökerhomeiningillä ilman sitä yökerhoa. Tapahtuma on ilmainen, eikä siihen ole ennakkoilmoittautumista. Lisätietoja tanssibileistä nettisivujemme Tapahtumat-osiosta.
6. Tulevat kilpailut
Järjestämme lukuvuoden aikana kilpailuja useista eri lajeista. Kilpailuihin voi osallistua, vaikka ei olisi maksanut CampusSportin liikuntamaksua.
Lisätiedot kilpailuista nettisivujemme Kilpailut-sivulla.
Ilmoittautuminen kilpailuihin tapahtuu Ilmoittautuminen-sivulla.
Tulevat kilpailut:
Cooper
Aika: 28.4.2026 klo 10. Kilpailu kestää noin tunnin.
Paikka: Paavo Nurmen stadion (Paavo Nurmen puistotie 9, Turku)
Lisätietoja: Tulokset pisteytetään Cooper-taulukon mukaan. Kilpailu järjestetään sekasarjana. Säävaraus.
Osallistumismaksu: Ei osallistumismaksua.
Viimeinen ilmoittautumispäivä: 21.4.2026
7. Luento: Liikkujan terve ruoka- ja kehosuhde
CampusSport järjestää yhteistyössä Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa luennon aiheesta liikkujan terve ruoka- ja kehosuhde. Luennoitsijana toimii Laura Mierlahti ja luento pidetään torstaina 26.3. klo 15.00–16.00 Educariumissa (luentosali EDU 1). Luento on ilmainen. Kaikki turkulaisten korkeakoulujen läsnäoleviksi ilmoittautuneet opiskelijat ja henkilökunnan jäsenet voivat osallistua luennolle eli CampusSportin liikuntamaksun ei tarvitse olla maksettuna. Ei ennakkoilmoittautumista. Luentokielenä on suomi. Lisätietoja nettisivujemme uutisessa.
8. SELL Student Games 22.–24.5.
SELL Student Games 2026 on korkeakouluopiskelijoille tarkoitettu urheilufestivaali, joka järjestetään 22.–24.5.2026 Riikassa, Latviassa. Tapahtumassa kilpaillaan 14 eri lajin parissa. Kisoihin ei ole tulosrajoja ja kuka tahansa korkeakouluopiskelija voi osallistua niihin (pois lukien avoimen korkeakoulun opiskelijat). Ilmoittautuminen päättyy 21.4.
Lisätiedot kisajärjestäjän nettisivuilla (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.).
Turun korkeakouluissa tutkintoon johtavassa koulutuksessa opiskelevien urheilijoiden on mahdollista hakea CampusSportilta tukea kilpailuihin osallistumisen kulujen korvaamiseen. Tukea voi anoa sekä yksilöurheilija että joukkue. CampusSport päättää tuen maksamisesta tapauskohtaisesti. Tukea tulee anoa CampusSportilta ennen kisoihin lähtemistä.
Lisätietoja opiskelijaurheilijoiden tukemisesta löytyy Tietoa CampusSportista -sivulta.