Veckoschema

Bland CampusSports tjänster finns:

•    5 gym, bland vilka det finns gym som lämpar sig för styrketräning, funktionell träning samt för allmän muskelträning
•    Nästan 100 timmar ledd motion i veckan
•    Över 30 timmar öppna bollturer till vilka alla är välkomna oberoende av nivå

Av platserna till motionsturer kan 70 procent bokas i förväg via det elektroniska bokningssystemet och resten av platserna delas ut i ankomstordning. När man anmäler sig till en köplats gäller köplaceringen endast platser som kan bokas i förväg. Till badmintonturerna kan alla planer bokas i förväg. Inga förhandsbokningar till följande timmar: morgontimmarna, Sport Sirkkas fria tur, ishockey. Mer detaljerade regler som gäller bokningar finns på sidan Användningsregler.

Dessutom erbjuder vi olika kortkurser med separat avgift, där deltagarna kan lära sig bl.a. grunderna i parsalsa eller simteknik. Du behöver inte betala CampusSports motionsavgift för att delta i kurserna, om du inte vill använda andra av CampusSports tjänster. Kursinformationen finns på fliken kurser i motionsschemat och har markerats med bokstaven K.

!

Caribias timmar inhiberade 19.2.2019

Vattengymnastiken är inhiberad, för bassängen är i badets eget bruk.

Kolla önskad motionsplats veckoprogram


  • Mån
  • Tis
  • Ons
  • Tor
  • Fre
  • Lör
  • Sön
  • 7:00
    8:00
    9:00
    10:00
    11:00
    12:00
    13:00
    14:00
    15:00
    16:00
    17:00
    18:00
    19:00
    20:00
    21:00
    22:00
    23:00
  • Personal Bättre hållning
    16:00-16:50
    Svetlana Johansson
    DanceFit
    17:00-17:50
    Saara Hallama
    Pump
    18:00-18:50
    Saara Hallama
    Step
    19:00-19:50
    Svetlana Johansson
    Body
    20:00-20:50
    Iiris Mäntymaa
    Badminton
    21:00-21:50
    -
  • HIIT puls 30
    17:00-17:30
    Mari Jaatinen
    Pump teknik + träning
    17:45-18:45
    Mari Jaatinen
    Bodyweight Training
    19:00-19:50
    Mari Jaatinen
    Bubbelfotboll
    20:00-21:50
    Patrick Selänniemi
  • Djup stretching
    17:00-17:50
    Anna Lilja
    ConfiDance
    18:00-18:50
    Hanna Heinonen
    Pump
    19:00-19:50
    Saara Hallama
    Futsal nybörjare
    20:00-21:50
    Eero Oinonen
  • HIIT kraft 30
    15:15-15:45
    Jarkko Mäkinen
    Just Kick
    16:00-16:50
    Jarkko Mäkinen
    Pump
    17:00-17:50
    Iiris Mäntymaa
    Zumba®
    18:00-18:50
    Mari Sonck
    FlowHarmony
    19:00-19:50
    Svetlana Johansson
    Mage-lår-rumpa
    20:00-20:50
    Svetlana Johansson
  • Pump
    16:00-16:50
    Svetlana Johansson
    FitYoga in English
    17:00-17:50
    Alina Torbunova
    Abs, Butt and Thighs
    18:00-18:50
    Alina Torbunova
    Futsal
    19:00-20:50
    -
  • Badminton nybörjare
    10:00-10:50
    Lav Tripathi
    Badminton
    11:00-11:50
    -
    Zumba® Step
    12:00-12:50
    Mari Sonck
    Pump
    13:00-13:50
    Pertsa Ylä-Outinen
    Combat
    14:00-14:50
    Pertsa Ylä-Outinen
    Innebandy
    18:00-18:50
    -
  • Badminton
    10:00-10:50
    -
    Badminton
    11:00-11:50
    -
    Badminton
    12:00-12:50
    -
    Step & Body
    17:00-17:50
    Marika Kumlander
    DanceFit
    18:00-18:50
    Marika Kumlander
    Pound® in English
    19:00-19:50
    Marta Sawicka
    Futsal
    20:00-21:50
    -
  • Akrobatik, grunder
    18:00-18:50
    Kreetta Astala
    Akrobatik, fortsättning
    19:00-19:50
    Kreetta Astala
  • Taekwondo
    19:00-20:30
    Jarkko Mäkinen
    Badminton
    21:00-21:50
    -
  • Personal Kroppsvård
    17:00-17:50
    Saara Hallama
    Parkour
    19:30-21:00
    Ville Leppänen
  • Djup stretching
    14:00-14:50
    Tero Haapasalmi
    Kroppsvård
    15:00-15:50
    Kaisa Aho
    Bike Basic
    16:00-16:50
    Henna Lahti
    EasyTräning
    17:00-17:50
    Sarianna Jakobsson
    Vinyasa Flow
    18:00-18:50
    Sofia Pelo
    Pilates, fortsättning
    19:00-19:50
    Sarianna Jakobsson
  • Bike Basic
    8:00-8:50
    Svetlana Johansson
    Core
    14:00-14:50
    Tero Haapasalmi
    Dance!
    15:00-15:50
    Laura Kiiskilä
    Body på svenska
    16:00-16:50
    Julia Björkholm
    Barre Fusion
    17:00-17:50
    Eva-Greta Snäll
    Bike Advanced
    18:00-19:00
    Henna Lahti
    Motionsboxing
    19:10-20:00
    Anni Rantala
  • Bike Basic
    7:00-7:50
    Sarianna Jakobsson
    Foam Roller
    8:00-8:50
    Sarianna Jakobsson
    Bättre hållning
    14:00-14:50
    Sarianna Jakobsson
    Jazzdans
    15:00-15:50
    Laura Kiiskilä
    Hatha Flow
    16:00-16:50
    Ella Poutiainen
    Motionsboxing
    17:00-17:50
    Joan Keihäs
    Bike Basic på svenska
    18:00-18:50
    Joan Keihäs
    Upper Body Workout
    19:00-19:50
    Johanna Talvensaari
  • Hatha Yoga
    8:00-8:50
    Ella Poutiainen
    Bike Basic
    14:00-14:50
    Saara Hallama
    Twerk
    15:00-15:50
    Amanda Nousiainen
    Yin Yoga
    16:00-16:50
    Kati Saarinen
    Bike Easy 30
    17:15-17:45
    Anna Lilja
    Foam Roller
    18:00-18:50
    Anna Lilja
    Poweryoga längre hunna
    19:00-20:30
    Jori Laakso
  • Core
    8:00-8:50
    Kaisa Aho
    Hatha Yoga
    14:00-14:50
    Kati Saarinen
    Modern dans
    15:00-15:50
    Iisa Niemi
    Bättre hållning
    16:00-16:50
    Kaisa Aho
    Reggaeton
    17:00-17:50
    Yuniel Dieguez
    Bike Advanced
    18:00-19:00
    Svetlana Johansson
    Fri tur
    19:00-20:00
    -
  • Bike Basic
    10:00-10:50
    Anna Mykrä
    HIIT puls 30
    11:00-11:30
    Anna Mykrä
    Barre Fusion
    12:00-12:50
    Iisa Niemi
  • Bike Basic
    15:00-15:50
    Iiris Mäntymaa
    Core
    16:00-16:50
    Sarianna Jakobsson
    FasciaMethod
    17:00-17:50
    Amanda Nousiainen
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    17:00-17:50
    -
    Basketboll nybörjare damer
    18:00-18:50
    Pekka Tenhonen
    Basketboll nybörjare herrar
    19:00-19:50
    -
    Volleyboll
    20:00-21:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    CrossTraining
    17:00-17:50
    Anni Räty
    Volleyboll nybörjare
    18:00-19:50
    Kari Kajuutti
    Innebandy
    20:00-20:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    16:00-16:50
    -
    Kettlebell
    17:00-17:50
    Hanna Pihlajamaa
    Badminton / Bordtennis
    18:00-18:50
    -
    Basketboll
    19:00-19:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    9:00-9:50
    -
    CrossTraining
    17:00-17:50
    Mari Jaatinen
    Innebandy
    18:00-18:50
    -
    Volleyboll
    19:00-20:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    9:00-9:50
    -
  • Ishockey
    15:00-16:00
    -
    Vattengymnastik
    15:30-16:20
    -
    Personal Vattengymnastik
    16:30-17:20
    -
  • Liikkeelle! K
    16:00-18:00
    Essi Silvonen
    Parsalsa, grunder K
    19:30-21:00
    Anna Tolppa
    Pilates, grunder K
    20:00-20:50
    Sarianna Jakobsson
  • SAFE självförsvar K
    10:00-15:30
    -
    Air Yoga för nybörjare K
    17:00-18:00
    -
    Motionsboxing, teknik K
    20:10-20:55
    Anni Rantala
  • Poweryoga, grunder K
    20:00-21:15
    Jori Laakso
  • Air Yoga intermediär K
    17:00-18:00
    -
    Aikido K
    18:00-19:30
    Jani Tarvainen
  • Hot Yoga K
    16:00-17:00
    -
    Grappling K
    17:00-18:30
    Timo-Juhani Hirvikangas
    Hot Yin Yoga K
    17:30-18:30
    -
    Simteknik K
    18:30-20:30
    Anni Toivanen
  • Vuxenbalett för nybörjare K
    13:00-14:00
    Iisa Niemi