Veckoschema

Bland CampusSports tjänster finns:

•    5 gym, bland vilka det finns gym som lämpar sig för styrketräning, funktionell träning samt för allmän muskelträning
•    Nästan 100 timmar ledd motion i veckan
•    Över 30 timmar öppna bollturer till vilka alla är välkomna oberoende av nivå

Obs! P.g.a. coronapandemin kan de tjänster och deras innehåll som ingår i motionsavgiften variera. Se de uppdaterade uppgifterna om tjänsterna under Aktuellt.

!

Veckoschemorna är i kraft 5.9-15.12.2022

Observera att kalendern för varje motionsplats syns på sitt eget mellanblad.

Normaalikoulus turer inhiberade 9.9-26.9

CampusSports turer i Normaalikoulu arrangeras inte 9.9-26.9.2022 för motionssalarna är då i skolans eget bruk.

Kolla önskad motionsplats veckoprogram


  • Mån
  • Tis
  • Ons
  • Tor
  • Fre
  • Lör
  • Sön
  • 7:00
    8:00
    9:00
    10:00
    11:00
    12:00
    13:00
    14:00
    15:00
    16:00
    17:00
    18:00
    19:00
    20:00
    21:00
    22:00
    23:00
  • Mage-lår-rumpa
    16:00-16:50
    Saara Hallama
    DanceFit 
    17:00-17:50
    Saara Hallama
    Pump
    18:00-18:50
    Pertsa Ylä-Outinen
    Basketboll nybörjare damer
    19:00-20:20
    Jarmo Hakulinen
    Basketboll nybörjare herrar
    20:30-21:50
    Jarmo Hakulinen
  • Step
    17:00-17:50
    Pertsa Ylä-Outinen
    Combat
    18:00-18:50
    Marika Kumlander
    Flow Harmony
    19:00-19:50
    Marika Kumlander
    Futsal nybörjare
    20:15-21:50
    Oskar Pyhäranta
  • DanceFit
    16:00-16:50
    Iina Toukonen
    Bodyweight Training
    17:00-17:50
    Mari Jaatinen
    Just Kick
    18:00-18:50
    Jarkko Mäkinen
    Futsal
    19:00-20:30
    -
    Innebandy nybörjare
    20:40-21:50
    -
  • Body
    16:00-16:50
    Svetlana Johansson
    Badminton nybörjare
    17:00-17:50
    Mika Laitinen
    Pump teknik + träning
    18:00-19:00
    Iina Toukonen
    Zumba® Step
    19:10-20:00
    Mari Sonck
    Volleyboll nybörjare
    20:15-21:50
    Andrii Konopko
  • Djup stretching
    16:00-16:50
    Anna Lilja
    Zumba®
    17:00-17:50
    Mari Sonck
    Pump
    18:00-18:50
    Henna Eklund
    Innebandy
    19:00-20:30
    -
  • Badminton
    10:00-10:50
    -
    Mage-lår-rumpa
    11:00-11:50
    Svetlana Johansson
    Pump
    12:00-12:50
    Svetlana Johansson
    Basketboll
    13:00-13:50
    -
    Badminton
    14:00-14:50
    -
    Badminton
    17:00-17:50
    -
    Badminton
    18:00-18:50
    -
    Badminton
    19:00-19:50
    -
  • Badminton
    10:00-10:50
    -
    Badminton
    11:00-11:50
    -
    Badminton
    12:00-12:50
    -
    Badminton
    13:00-13:50
    -
    Step & Body
    17:00-17:50
    Marika Kumlander
    DanceFit
    18:00-18:50
    Marika Kumlander
    Pump
    19:00-19:50
    Iiris Mäntymaa
    Futsal
    20:00-21:50
    -
  • Just for fun
    18:45-19:35
    -
  • Personal Bättre hållning
    17:15-18:05
    Sanni Zenger-Roininen
    EasyTräning
    18:15-19:05
    Kaisa Rahkala
    Dansbanedansgymnastik
    19:15-20:05
    Kaisa Rahkala
  • Personal Body
    16:15-17:05
    Svetlana Johansson
    HIIT 30
    18:15-18:45
    Mari Jaatinen
    Taekwondo
    19:00-20:30
    Jarkko Mäkinen
  • Upper Body Workout
    17:00-17:50
    Iina Toukonen
    Parkour
    18:15-19:45
    Ville Leppänen
  • Pickleball
    10:00-10:50
    -
    Pickleball
    14:00-14:50
    -
    Pickleball
    17:00-17:50
    -
    Pickleball
    18:00-18:50
    -
    Pickleball
    19:00-19:50
    -
  • Pickleball
    10:00-10:50
    -
    Pickleball
    11:00-11:50
    -
    Pickleball
    12:00-12:50
    -
    Pickleball
    13:00-13:50
    -
  • Yin yoga
    15:00-16:00
    Kati Saarinen
    Bike Easy 30
    16:15-16:45
    Kati Saarinen
    Bike Basic
    17:00-17:50
    Iiris Mäntymaa
    Motionsboxning
    18:00-18:50
    Timo-Juhani Hirvikangas
    Poweryoga, fortsättning
    19:00-20:30
    Jori Laakso
  • Bike Basic
    7:00-7:50
    Tero Haapasalmi
    Kroppsvård
    8:00-8:50
    Tero Haapasalmi
    Konditionskickboxning
    15:00-15:50
    Tanja Siltanen
    Vinyasa yoga på svenska
    16:00-16:50
    Ella Poutiainen
    Mage-lår-rumpa
    17:00-17:50
    Heta Laitinen
    Kettlebell
    18:00-18:50
    Henna Eklund
    Bike Basic
    19:00-19:50
    Henna Eklund
  • Hatha yoga
    8:00-8:50
    Kati Saarinen
    FasciaMethod
    15:00-15:50
    Rosaliina Vannesluoma
    Pilates
    16:00-16:50
    Rosaliina Vannesluoma
    Show dans
    17:00-17:50
    Laura Kiiskilä
    Bike Advanced
    18:00-19:00
    Saara Hallama
    Kroppsvård
    19:10-20:00
    Saara Hallama
  • Bike Basic
    8:00-8:50
    Tanja Siltanen
    M-Circuit®
    15:00-15:50
    Jarkko Mäkinen
    EasyTräning
    16:00-16:50
    Anna Lilja
    Bättre hållning
    17:00-17:50
    Anna Lilja
    Bike Basic
    18:00-18:50
    Juho Taskinen
    Latin Show
    19:00-19:50
    Juho Taskinen
  • Hatha yoga
    15:00-15:50
    Kati Saarinen
    Barre Fusion
    16:00-16:50
    Iisa Niemi
    Commercial Street
    17:00-17:50
    Iisa Niemi
    Bike Basic
    18:00-18:50
    Svetlana Johansson
    Fri tur
    19:00-20:00
    -
  • Bike Basic
    10:00-10:50
    Siiri Kaarisalo
    Kroppsvård
    11:00-11:50
    Siiri Kaarisalo
  • YogaLates
    16:00-16:50
    Sanni Zenger-Roininen
    Mage-lår-rumpa
    17:00-17:50
    Tero Haapasalmi
    Djup stretching
    18:00-18:50
    Tero Haapasalmi
  • Innebandy
    18:00-18:50
    -
    Badminton
    19:00-19:50
    -
  • Volleyboll
    20:00-21:50
    -
  • Badminton
    18:00-18:50
    -
    Basketboll damer
    18:00-18:50
    -
    Badminton
    19:00-19:50
    -
    Basketboll herrar
    19:00-19:50
    -
  • Volleyboll längre hunna
    18:00-19:50
    Andrii Konopko
  • Padel
    18:00-19:00
    -
    Padel
    19:00-20:00
    -
  • Vattengymnastik
    16:00-16:50
    Övrig instruktör
    Personal Vattengymnastik
    17:00-17:50
    Övrig instruktör
  • Akroyoga K
    17:00-18:30
    Henriikka Konki
    Grundkurs i tyngdlyftning K
    19:00-20:00
    Kalle Koskimäki
  • Självförsvar K
    16:30-17:30
    Övrig instruktör
    Dansbanedansens grunder K
    16:30-17:30
    Övrig instruktör
    Poweryoga, grunder K
    20:00-21:15
    Jori Laakso
  • Liikkeelle! K
    16:00-18:05
    Anni Toivanen
    Stångdans K
    16:30-17:30
    Övrig instruktör
    Stångdans för längre hunna K
    16:30-17:30
    Övrig instruktör
    Löpteknikens grunder K
    18:15-19:15
    Övrig instruktör
    Startkurs för gymträning K
    18:30-19:45
    Anni Toivanen
    Kontakt improvisation K
    20:10-21:30
    Anniina Ukkonen
  • Kickboxning K
    17:00-18:30
    Timo-Juhani Hirvikangas