Veckoschema

Bland CampusSports tjänster finns:

•    5 gym, bland vilka det finns gym som lämpar sig för styrketräning, funktionell träning samt för allmän muskelträning
•    Nästan 100 timmar ledd motion i veckan
•    Över 30 timmar öppna bollturer till vilka alla är välkomna oberoende av nivå

Av platserna till motionsturer kan 70 procent bokas i förväg via det elektroniska bokningssystemet och resten av platserna delas ut i ankomstordning. När man anmäler sig till en köplats gäller köplaceringen endast platser som kan bokas i förväg. Till badmintonturerna kan alla planer bokas i förväg. Inga förhandsbokningar till följande timmar: morgontimmarna, Sport Sirkkas fria tur, ishockey. Mer detaljerade regler som gäller bokningar finns på sidan Användningsregler.

Dessutom erbjuder vi olika kortkurser med separat avgift, där deltagarna kan lära sig bl.a. grunderna i parsalsa eller simteknik. Du behöver inte betala CampusSports motionsavgift för att delta i kurserna, om du inte vill använda andra av CampusSports tjänster. Kursinformationen finns på fliken kurser i motionsschemat och har markerats med bokstaven K.

!

All verksamhet inhiberas tillsvidare

CampusSports all verksamhet upphör tillfälligt räknat från fredagen den 13.3. Verksamheten är inställd tillsvidare för att förhindra spridningen av korona-viruset och vi meddelar när verksamheten körs igång på nytt med det samma som det är möjligt.

Kolla önskad motionsplats veckoprogram


  • Mån
  • Tis
  • Ons
  • Tor
  • Fre
  • Lör
  • Sön
  • 7:00
    8:00
    9:00
    10:00
    11:00
    12:00
    13:00
    14:00
    15:00
    16:00
    17:00
    18:00
    19:00
    20:00
    21:00
    22:00
    23:00
  • Personal Bättre hållning
    16:00-16:50
    Iina Toukonen
    Core 
    17:00-17:50
    Iina Toukonen
    DanceFit 
    18:00-18:50
    Iina Toukonen
    Pump
    19:00-19:50
    Iiris Mäntymaa
    Body
    20:00-20:50
    Iiris Mäntymaa
    Innebandy
    21:00-21:50
    -
  • Pound®
    17:00-17:50
    Marika Kumlander
    HIIT puls 30
    18:00-18:30
    Mari Jaatinen
    Pump teknik + träning
    18:45-19:45
    Mari Jaatinen
    Bubbelfotboll
    20:00-21:50
    Henri Hujala
  • Zumba®
    17:00-17:50
    Mari Sonck
    Just Kick
    18:00-18:50
    Jarkko Mäkinen
    Mage-lår-rumpa
    19:00-19:50
    Svetlana Johansson
    Futsal nybörjare
    20:00-21:50
    Eero Oinonen
  • Combat 
    15:00-15:50
    Marika Kumlander
    Pump
    16:00-16:50
    Iina Ryhtä 
    DanceFit 
    17:00-17:50
    Saara Hallama
    Bodyweight Training
    18:00-18:50
    Mari Jaatinen
    Step
    19:00-19:50
    Svetlana Johansson
    Djup stretching
    20:00-20:50
    Anna Mykrä
  • Pump
    16:00-16:50
    Mari Jaatinen
    Pound®
    17:00-17:50
    Mari Sonck
    Zumba® Step
    18:00-18:50
    Mari Sonck
    Futsal
    19:00-20:50
    -
  • Badminton nybörjare
    10:00-10:50
    Mika Laitinen
    Badminton
    11:00-11:50
    -
    Pump
    12:00-12:50
    Svetlana Johansson
    Kroppsvård
    13:00-13:50
    Svetlana Johansson
    Zumba®
    14:00-14:50
    Mari Sonck
  • Badminton
    10:00-10:50
    -
    Badminton
    11:00-11:50
    -
    Badminton
    12:00-12:50
    -
    Mage-lår-rumpa
    17:00-17:50
    Svetlana Johansson
    Step & Body
    18:00-18:50
    Marika Kumlander
    Flow Harmony
    19:00-19:50
    Marika Kumlander
    Futsal
    20:00-21:50
    -
  • Badminton
    16:00-16:50
    -
    Badminton
    17:00-17:50
    -
  • Akrobatik, grunder
    18:00-18:50
    Henri Kannisto
    Akrobatik, fortsättning
    19:00-19:50
    Henri Kannisto
    Badminton
    20:00-20:50
    -
    Badminton
    21:00-21:50
    -
  • Taekwondo
    19:00-20:30
    Jarkko Mäkinen
    Badminton
    21:00-21:50
    -
  • Personal Kroppsvård
    17:00-17:50
    Milla Sipilä
    Parkour
    19:30-20:50
    Ville Leppänen
  • HIIT puls 30
    14:15-14:45
    Tero Haapasalmi
    Djup stretching
    15:00-15:50
    Tero Haapasalmi
    Bike Basic
    16:00-16:50
    Anna Mykrä
    EasyTräning 
    17:00-17:50
    Sarianna Jakobsson
    Pilates, fortsättning
    18:00-18:50
    Sarianna Jakobsson
    Mage-lår-rumpa på svenska
    19:00-19:50
    Alina Torbunova
  • Bike Basic
    7:00-7:50
    Sarianna Jakobsson
    FasciaMethod
    8:00-8:50
    Sarianna Jakobsson
    Kroppsvård
    14:00-14:50
    Riikka Heinonen
    Bättre hållning
    15:00-15:50
    Riikka Heinonen
    Barre Fusion in English
    16:00-16:50
    Alina Torbunova
    Jazzdans
    17:00-17:50
    Laura Kiiskilä
    Bike Advanced
    18:00-19:00
    Milla Sipilä
    Poweryoga längre hunna
    19:15-20:45
    Jori Laakso
  • Core 
    8:00-8:50
    Kaisa Aho
    Bike Basic
    14:00-14:50
    Saara Hallama
    Upper Body Workout
    15:00-15:50
    Iina Ryhtä 
    Hatha Yoga på svenska
    16:00-16:50
    Ella Poutiainen
    Bike Easy 30
    17:15-17:45
    Saara Hallama
    Rörlighetsträning
    18:00-18:50
    Saara Hallama
    Motionsboxing
    19:00-19:50
    Anni Rantala
  • Hatha Flow
    8:00-9:00
    Kati Saarinen
    EasyTräning
    14:00-14:50
    Anna Lilja
    Twerk
    15:00-15:50
    Amanda Nousiainen
    Vinyasa Flow
    16:00-16:50
    Ella Poutiainen
    Bike Basic på svenska
    17:00-17:50
    Joan Keihäs
    Motionsboxing
    18:00-18:50
    Joan Keihäs
    Foam Roller
    19:00-19:50
    Sarianna Jakobsson
  • Bike Basic
    8:00-8:50
    Svetlana Johansson
    Hatha Yoga
    14:00-14:50
    Kati Saarinen
    Reggaeton
    15:00-15:50
    Meri Niemi
    Bättre hållning
    16:00-16:50
    Iina Toukonen
    Body
    17:00-17:50
    Svetlana Johansson
    Fri tur
    18:00-20:00
    -
  • Bike Basic
    10:00-10:50
    Tero Haapasalmi
    HIIT puls 30
    11:00-11:30
    Tero Haapasalmi
    Barre Fusion
    11:45-12:35
    Iisa Niemi
  • Yin Yoga
    14:45-15:45
    Kati Saarinen
    Bike Basic
    16:00-16:50
    Iiris Mäntymaa
    FasciaMethod
    17:00-17:50
    Amanda Nousiainen
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    CrossTraining
    16:00-16:50
    Anni Räty
    Basketboll nybörjare damer
    17:00-18:20
    Jarmo Hakulinen
    Basketboll nybörjare herrar
    18:30-19:50
    Jarmo Hakulinen
    Volleyboll
    20:00-21:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    CrossTraining
    17:00-17:50
    Saara Hallama
    Volleyboll nybörjare
    18:00-19:50
    Kari Kajuutti
    Innebandy nybörjare
    20:00-20:50
    Juho Taskinen
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    PowerMethod
    16:00-16:50
    Hanna Pihlajamaa
    Volleyboll längre hunna
    17:00-18:50
    Andrii Konopko
    Basketboll
    19:00-19:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    9:00-9:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    10:00-10:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    11:00-11:50
    -
    Kettlebell
    17:00-17:50
    Hanna Pihlajamaa
    Innebandy
    18:00-18:50
    -
    Volleyboll
    19:00-20:50
    -
  • Badminton / Bordtennis
    8:00-8:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    9:00-9:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    10:00-10:50
    -
    Badminton / Bordtennis
    11:00-11:50
    -
  • Löpning, lätt 60 min
    17:30-18:30
    Anni Räty
  • Vattengymnastik
    16:00-16:50
    -
    Personal Vattengymnastik
    17:00-17:50
    -
    Amerikansk fotboll
    19:00-19:55
    -
  • Amerikansk fotboll
    18:00-19:55
    -
    Fri simtur
    19:00-20:00
    -
  • Grundkurs i pool K
    17:00-18:00
    -
    Poweryoga, grunder K
    20:00-21:15
    Jori Laakso
  • Långfärdsskridskoåkning K
    16:00-19:00
    -
  • Liikkeelle! K
    16:30-18:30
    Anni Toivanen
    Improvisation K
    17:00-18:50
    Joanna Savikurki
    Simteknik K
    19:00-19:55
    Anni Toivanen
    Simning, grunder K
    20:00-20:50
    Anni Toivanen
    Grundkurs i tyngdlyftning K
    20:00-20:50
    Kalle Koskimäki
    Konditionsboxning teknik K
    20:00-20:50
    Anni Rantala
  • Startkurs för gymträning K
    17:00-18:00
    Jani Rantala
    Schack, grunder K
    18:00-20:00
    -
    Schack, fortsättning K
    18:00-19:00
    -
    Hokutoryu Ju-Jutsu K
    18:00-19:20
    Eero Louhenperä
    Bekanta dig med gatudans K
    20:00-20:50
    Pauliina Latva
    Grundkurs i belly dance K
    20:00-20:50
    Amanda Nousiainen